Amanuensen kan hjälpa dig om det är något du inte förstår i kurserna du läser hos oss. Amanuensrummet ligger i hus 15 (rum 15:202). Där försöker alla amanuenser hjälpa till och svara på allmänna studiefrågor samt ta emot ombedömningar (samtliga kurser inom företagsekonomi).

Företagsekonomiska institutionen har amanuenser för de fyra olika inriktningarna:

Finansiering

Mottagningstid: Fredagar 13:00-15:00 (se Aktuellt för eventuella ändringar)
E-post: financeta@sbs.su.se

Sara Tegstam
Email: sara.tegstam@sbs.su.se

Tim Thran:
Email: tim.thran@sbs.su.se

Jingya Li:
Email : jingya.li@sbs.su.se

Marknadsföring

Mottagningstid: Måndagar kl 13:00-15:00 (se Aktuellt för eventuella ändringar)

Sanaz Charbaf
E-mail: sanaz.charbaf@sbs.su.se
När det gäller omprövningar kontakta: luigi.servadio@sbs.su.se

Management/Organisation

Mottagningstid: Onsdagar 13:00-15:00 (se Aktuellt för eventuella ändringar)

Lorenzo A. Nilson
Email: lorenzo.nilson@sbs.su.se

Jacob Öhrner
Email: jakob.ohrner@sbs.su.se 

Redovisning

Mottagningstid: Torsdagar 13:00-15:00 (se Aktuellt för eventuella ändringar)

Isabella Nordlund
Email:  isabella.nordlund@sbs.su.se

Olivia Ekmark
Email: olivia.ekmark@sbs.su.se
 

Allmän info rörande eventuella ombedömningar

Du kan hämta ut din tentamen på studentexpeditionen eller diskutera eventuell ombedömning med amanuens snarast möjligt, cirka en vecka efter det att betyget anslagits. Amanuenserna tar emot ombedömningar för FEK I och II samt för övriga kurser.